Ciekawe wykończenie domu – drewniane balustrady

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

W miejscach, w jakich zamontowane są obniżenia, muszą zdecydowanie być zamontowane balustrady o właściwej wielkości. Jest to ten fragment domku, jaki ma zapewnić ochronę wszystkim najemcom – zwłaszcza dzieciom oraz osobom starszym. Dziś istnieje tyle rodzajów barier, że doprawdy jest w czym wybierać. Trzeba przytoczyć tu choćby balustrady ażurowe i kompletne. Pierwsze między „palikami” mają moduły wypełniające półprzeźroczyste, np. stworzone ze szkła. Balustrady pełne instaluje się we wnętrzu budynków publicznych oraz są wykonane zwykle z niesamowicie mocnego materiału, m in. gipsu. Można je bez wątpienia ustawić w mieszkaniu dwupoziomowym czy domku jednorodzinnym, aby uzupełnić styl wnętrza ciekawą konstrukcją.

Jaki wybrać wzór balustrady?

W zasadzie trzeba zastanowić się rzeczywiście: czy schody wraz z balustradą będą częścią odróżniającą się w domu, czy będą pełniły jedynie funkcję pragmatyczną (oraz mają podporządkować się innym elementom otoczenia)? Dobrze jest pomyśleć, jakie przedmioty będą współgrać, w jaki sposób ma prezentować się cała struktura oraz ile pieniędzy możemy przekazać na jej wzniesienie. Krótko mówiąc rzecz ujmując chodzi o to, żeby wpasować wszystkie fragmenty do wyglądu miejsca oraz np. fantastycznie ozdabianych nóg drewnianych w starych meblach, drewnianych osłon na podłokietniki albo rzeźbionych poręczy.

Bariera może być umieszczona tylko po jednej stronie stopni, w przypadku kiedy po drugiej mieści się ściana. Czasem może być także specjalnym motywem w mieszkaniu – jeżeli konstrukcje umieścimy po obydwu stronach. Jeśli jesteśmy w momencie aprobaty planu mieszkania, jesteśmy zobligowani zawrzeć także schodki z poręczami. Architekt, który sądzi, że są bezużyteczne, z całą pewnością nie jest fachowcem. W szczególności, jeżeli zapewnia, iż będziemy mieli dużo niezależnej przestrzeni i takie ograniczenia wcale nie są przydatne. Korzystniej zainwestować w coś, co potrafi ochraniać przed upadkiem, a poniekąd utratą życia.

Jak powinno wyglądać mocowanie balustrady?

Mamy szansę to zrobić w trakcie stawiania schodków – w partiach, gdzie mają znajdować się tralki są umieszczane oddzielne pręty (zaraz potem są usuwane). Kolejną propozycją jest zrobienie balustrady po wzniesieniu schodków. W takim przypadku trzeba przewiercić łagodnie otwory i zainstalować konstrukcję. Doskonałym pomysłem jest umieszczanie balustrady na skrajach stopni, przez co płaszczyzna do chodzenia mówiąc w skrócie nie zawęża się aż tak mocno. W niektórych mieszkaniach możemy zobaczyć też odmienne rozwiązanie. Jeżeli zamontowanie poręczy jest nierealne z uwagi na ilość przestrzeni, wówczas zakłada się proste przeszkody. To one rozgraniczają przestrzeń otwartą od schodków oraz zapewniają właścicielom bezpieczeństwo.

Każda balustrada bez względu na typ musi obowiązkowo podtrzymać dorosłego najemcę, który z rozmachu na nią wpada. Chodzi o to, aby podtrzymała jego ciężar i absolutnie nie była ponadplanowym czynnikiem przyczyniającym się do wypadku. Odrębną sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa małym dzieciom, które w trakcie zabawy będą chciały wpychać głowę pomiędzy szczeble. Rozstaw tralek nie może być dlatego mniejszy niżeli 12 cm. Inaczej musimy przygotować się na zabieranie drążków i zapełnienie balustrady czymś innym. Co więcej bariery powinny być odłączone od ściany na nie mniej niż 5 cm, czyli w takim dystansie, aby można było bez problemu chwycić się barierki. Elementy szklane bezwzględnie muszą posiadać lepsze parametry. W przypadku stłuczenia małe kawałki nie mogą okaleczać.

Z czego składa się balustrada?

Tralki – to inaczej proste drążki jakie są wstawiane w podłożu. Do nich doczepia się pochwyt oraz „dopełnienie”. Dużo producentów akcesoriów do mebli jest w stanie wykonać tralki standardowe, tralki skręcone albo tralki obficie rzeźbione. Powinny znakomicie wkomponowywać się w otoczenie. Tralki drewniane są formowane z najwyższej klasy drewna, m. in. bukowego. Oprócz wnętrz mamy szansę je instalować na loggiach. Przeważnie są najefektowniejszym motywem balustrady, jeśli przygotuje je zawodowy rzemieślnik.

Poręcze – inaczej pochwyty, czyli te części balustrady, za które zwyczajnie łapiemy idąc po schodach. Wiodą wzdłuż schodków i dają mocne oparcie. Muszą być przystosowane do charakteru balustrady, mówiąc w skrócie nie powinna ślizgać się po nich ręka oraz muszą posiadać odpowiednią wielkość.

Dopełnienie balustrady – zatem część balustrady, jaka znajduje się między tralkami. Zazwyczaj instaluje się tutaj moduły mające powstrzymać upadek. Mogą być zrobione z ciasno przymocowanych tralek, dekorowanych kolumienek drewnianych, szkła w metalowych obramowaniach albo z metalu o jakimkolwiek wzorze.

Drewniana balustrada będzie zawsze pasować

Przeważająca część kontrahentów chętnie wybiera balustrady z drewna, bowiem sprawdzają się w każdym mieszkaniu niezależnie od wykończenia. Można dobrać tradycyjne, surowe kolumienki lub elegancko ozdabiane. To samo tyczy się pochwytów. Drewno jest półproduktem prostym w obróbce, absolutnie nie wychładza dłoni i możemy je zaimpregnować (bądź pomalować na wybrany kolor). Dobrze jest umieścić balustradę z takiego samego drewna, z jakiego są wykonane schody (bowiem w innym przypadku nie będzie wyglądało to elegancko). Dobrze jest też pamiętać, iż drewniane części nadają pomieszczeniom powagi, więc są dobre jedynie do przestronnych wnętrz.

Jeśli chcesz wiedzieć o wiele więcej wejdź w odnośnik – Nogi drewniane sklep

Strona używa cookies
Ok