Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej uwarunkowane jest w głównej mierze od techniki jazdy kierowców. Bardzo często chaotyczne i bezmyślne manewry na jezdni są przyczyną kolizji i narażają innych na utratę zdrowia. Najpoważniejszym wrogiem uczestników komunikacji drogowej jest brak wyobraźni. Kierowcy najczęściej źle szacują możliwości swoich pojazdów i podejmują bezsensowne ryzyko. Takie sytuacje jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie pod górkę to normalna rzeczywistość na lokalnych ekspresówkach, która nierzadko przyczynia się do tragedii. Obecnie największym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek prowadzących kursy bezpiecznej jazdy jest rozszerzanie świadomości świeżych kierowców co do wczesnej analizy zagrożeń na drodze i zamiarów innych użytkowników ruchu. Promowanie koncepcji jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Dowiesz się zatem jak prowadzić samochód bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.
Zawsze przed, długodystansową trasą sprawdź czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Bardzo często źródłem wypadków są kwestie pochodzące z źle funkcjonujących części pojazdów. Bardzo niebezpieczna jest usterka samochodu na ruchliwej drodze, kiedy kierowca nie może uciec na pobocze. Pewnym rzeczom da się jednak zapobiec, pamiętając o dokonaniu pewnych czynności. Zacznij od kontroli ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Dobre opony samochodowe chronią przed wypadnięciem z jezdni i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Kolejną bardzo ważną czynnością jest badanie oświetlenia. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zadbaj także o niezawodne hamulce, przez które unikniesz zderzenia z wyskakującą z lasu zwierzyną. Sprawdź również stan płynów samochodowych. Przed odpaleniem samochodu umyj lusterka i szyby, by móc lepiej obserwować drogę i otoczenie. W sumie wszystkie te czynności trwają chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą nam uratować życie.
Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do danej trasy i jak gasimy swoje emocje ma niebagatelny wpływ na styl jazdy. Zanim ruszymy w podróż warto jest zanalizować całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak nagłe zawracanie z błędnie wybranej drogi. Informacja o typowych na konkretnym odcinku trasy zagrożeniach będzie niezwykle przydatna. Każdy kierowca powinien także zatroszczyć się o optymalną pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak aby zachować poprawną odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposób, a następnie ustaw lusterka tak, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku powinieneś mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie długiej podróży istotny jest komfort klimatyczny. Ustaw adekwatną wilgotność i temperaturę w środku samochodu, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może powodować dolegliwość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Jakiekolwiek ruchome elementy wyposażenia samochodu, bagaże, lub schowane w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być zabezpieczone, by nie dekoncentrować Cię podczas prowadzenia auta. Realizacja tych wszystkich zadań korzystniej przygotuje Cię do dłuższej drogi.
Zazwyczaj zdarza się nam obserwować manewry innych uczestników ruchu drogowego . Pytanie jest jednak, czy umiemy wydobywać z tego jakiekolwiek wnioski? W trakcie zajęć na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień zastosowanie tej zasady jest niezwykle ważne i maksymalizuje poziom naszego bezpieczeństwa. Naturalnie nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć natychmiastową zmianę pasa ruchu, czy zjazd samochodu bez sygnału ostrzegawczego. Trzymając się konkretnej odległości od innych uczestników ruchu ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od samochodu jadącego przed nami) i nie rozpraszając się niepotrzebnymi czynnościami, jak zmiana kanału radiowego, możemy adekwatnie ocenić postawy innych kierowców i błyskawicznie zareagować na ewentualne niebezpieczeństwa. Pamiętajmy również o tym, aby samemu o wiele szybciej ostrzegać innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być opalony na długo przed hamowaniem. Będąc w pobliżu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu sprawdźmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwone światło na pasach wskazuje nam, że w za chwilę dla nas również zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, w szczególności przy wyprzedzaniu, aby nie doprowadzić do zderzenia z pojazdem, który rozpoczął ten manewr wcześniej. I na koniec, rób wszystko by jeździć jak osoba kulturalna. Nie irytuj się, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli to możliwe daj pieszym przejść na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!
Nie często dostajemy możliwość na kompletne przećwiczenie wszystkich manewrów drogowych. Okrojony czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od pewnego czasu co raz więcej placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz dowiedzieć się czym jest jazda defensywna w praktyce i jak bezpieczniej jeździć. Wiele szkół doskonalenia techniki jazdy oferuje ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co lepiej wykształca umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Dużo czy niewiele, niech każdy z Was oceni z osobna. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie są bezcenne.
Jeżeli czekasz na najbliższy kurs bezpiecznej jazdy, przyjdź do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Oferujemy specjalistyczne szkolenia i doświadczonych instruktorów. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: jazda defensywna.
Kursy i szkolenia na kierowców pojazdów uprzywilejowanych kurs dla konwojentów szkolenia podstawowe dla kierowców karetek