Marzy Ci się ogród jak z bajki? Zleć jego projekt specjalistom!

projektowanie ogrodów

projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to ciężka sztuka, stąd dobrze jest powierzyć to specjaliście, który posiada już odpowiednie podejście, ogromną wiedzę w zakresie projektowania ogrodów i zmysł estetyczny. Jeśli chcesz, żeby Twój ogródek był przede wszystkim piękny, a także wytrzymały oraz użytkowy, musisz pamiętać o tym, że projektowanie ogrodów nie polega wyłącznie na oryginalnym zaplanowaniu placu dla krzewów i kwiatów. To także inne rzeczy, które krótko omówimy w bieżącym tekście. Także bardzo zapraszamy do zaznajomienia się z naszym informatorem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Nim architekt zacznie przygotowywać projekt ogrodu, najpierw przestudiuje z Tobą, jaką funkcję powinien spełniać Twój ogród. Czy na przykład ma być to strefa rekreacyjna, na przykład z miejscem na grill i placem pod stół albo może przestrzeń użytkowa, gdzie będzie można hodować owoce i warzywa… Naturalnie opcji jest sporo i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki układ będzie sporządzony.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Rzeczy, które trzeba brać pod uwagę w trakcie tworzenia schematu ogrodu, jest rzeczywiście mnóstwo. Przykładem jest powierzchnia, którą dysponujesz. Profesjonalny schemat ogrodu może optycznie powiększyć metraż czy pokazać funkcjonalność terenu w takiej formie, by był on dla domowników jak najbardziej funkcjonalny.

Co trzeba uwzględnić w takim projekcie? Model ogrodu oprócz roślinności przewiduje wiele opcji, w tym również ozdoby, takie jak dróżki z kostki, wodospady, kwietniki, czy figurki kamienne. Pomijając oczywiście pewne trudności (powierzchnię lub otoczenie) projektowanie ogrodów umożliwia przygotować taki ogród, który stanie się nie tylko powodem do uśmiechu ale stanie się także miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może reprezentować pewne style w sztuce ogrodniczej. Za ich sprawą przed Twoim domem może powstać:

  • ogród harmonijny (ogród proporcjonalny) – odznaczający się doskonałym uporządkowaniem, niezmiernie często wzbogacony jest o rzeźby, przycięte krzaki a także kompozycje kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – wyróżnia go styl naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie są one doglądane przez człowieka. Taki ogród nierzadko wzbogaca się kamieniami, skalniakami itd. tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wyżej wymienione cechy.

W inny sposób będą także projektowane ogrody, które zaczną powstać w danym środowisku. Bierzemy tu pod uwagę najważniejsze trzy rodzaje otoczenia (stąd wzięły się określenia tych ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród na wsi. Wyróżniają się one m.in. metrażem, często jest tak, że ogród miejski będzie mniejszy niż ten znajdujący się na prowincji. Zatem inaczej należy podejść do małego ogrodu, a inaczej do dużego, bo nie każdy styl będzie tu stosowny. Oczywiście specjalista pokaże Ci, jaki styl ogrodu będzie najlepiej pasować do otoczenia i formy nawierzchni albo zasugeruje Ci zupełnie odmienne, atrakcyjne rozwiązanie.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Powinno się przy tym mieć na uwadze, że autorska koncepcja nieczęsto może być w każdym calu zrealizowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby brać pod uwagę czynniki środowiskowe, które posiadają zasadniczy wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny występujące w naturze tylko w pewnych terenach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny wysokogórskie itd.) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie wyłącznie ze względu na mikroklimat, a również na szkodniki.

Podczas ogrodu trzeba również ocenić kwestię tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, czyli ile czasu masz możliwość przydzielać na jego pielęgnację. Gdy nie posiadasz tyle samozaparcia do tego czy zwyczajnie nie czujesz się na siłach, architekt zaadaptuje zieleń w taki sposób, by by odpowiadały one życzeniom, więc były to np. rośliny nieskomplikowane w pielęgnacji (przeważnie są to iglaki, czyli świerki, cyprysy.

Po co bada się teren przed projektowaniem ogrodu?

Przed tym, jak plan ogrodu zostanie Ci przekazany, architekci muszą na początku zorientować się w tym, jakie warunki występują w Twoim ogrodzie. Profesjonalny architekt krajobrazu sporządzi:

    • analizę powierzchni pod kątem cech gruntu,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • ocenę ukształtowania terenu (nachylenie itd.).

Po określeniu Twoich wymagań, ocenieniu możliwości i przeanalizowaniu gruntu, specjalista może finalnie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projekt ogrodu w formie graficznej

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po omówieniu wszystkich elementów, projektant stworzy dla nas wizualizację ogrodu, a dokładniej przedstawienie ogrodu w formie graficznej. Niezmiernie często są to projekty w formie 3D, która rozjaśni nie tylko schemat ogrodu, ale również jego kolory uwzględniając charakter środowiska.

Komu zlecić projektowanie ogrodów?

To wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Dokładnych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie skupiającej się na projektowaniu ogrodów. Więc jeżeli zależy Ci na efektach, profesjonalnym doradztwie i pięknym ogrodzie, obowiązkowo zobacz możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów, a na pewno się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok