Wspomaganie ludzi w potrzebie to nadrzędny cel każdej instytucji charytatywnej. Dzięki uzyskiwanym pieniążkom te placówki są w stanie zadbać o każdego, kto czeka na lepszy los. Fundacje w podstawowym założeniu pełnią misje charytatywne i są niezmiernie potrzebne w każdym systemie państwowym. Skupiają pracowników społecznych, którzy zamierzają wykorzystywać swój wolny czas i zdolności na wspomaganie tych, którym życie przewróciło się do góry nogami. Współczesne, nowoczesne fundacje, powstają także w celu kształcenia postaw obywatelskich, promowania danego kręgu kultury, czy inspirowania uczniów i osób starszych. Są to więc organizacje pożytku publicznego, których istnienie jest niezwykle ważne.

Jak samo określenie wskazuje organizacje wspierają innych korzystając z własnego majątku. Założycielami nierzadko stają się osoby, które zebrały już jakiś kapitał i pragną się nim podzielić. Czasem jednak sytuacje mają się tak, że instytucje z braku niezbędnych zasobów ekonomicznych nie mogą dalej spełniać swoich działań. Od kilku lat każdy z nas ma możliwość wspierać fundację dostarczając im jeden procent własnego podatku. Wypełniając właściwy wniosek w corocznym rozliczeniu podatkowym również i Ty masz szansę pomóc.

Jak oddać jeden procent podatku na opp?Kto jest w stanie przekazać jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku publicznego?Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

1% podatku na OPP – to proste!

Historia akcji „przeznacz jeden procent podatku na opp” sięga roku 2004, kiedy paragraf ten został zawarty w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od kilku lat płatnicy podatku są w stanie utrzymywać wybraną przez siebie placówkę pożytku publicznego w dość przystępny sposób. A wybór jest szeroki – od fundacji funkcjonujących na korzyść praw zwierząt, aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest bardzo prosty. Po policzeniu właściwego podatku w jednorocznym zeznaniu skarbowym w rubryce o nazwie „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wpisać nazwę i numer KRS indywidualnej organizacji. W tym miejscu można ustalić również wysokość wysyłanej kwoty, mając na uwadze, że nie może ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeżeli rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu mamy możliwość przekazać tą sumę adekwatnej liczbie fundacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Regulacja o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jasny sposób wyjaśnia kto ma możliwość oddać 1% własnego podatku. Są to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu z ewidencji gospodarczej podatku liniowego w wielkości 19%. Są to także osoby osiągające wpływy z płatnego zbycia papierów wartościowych i nieruchomości, jak i ten kto indywidualnie pokrywa zaliczkę na rzecz podatku. Często ludzie zadają pytania co do statusu osób prawnych. Akurat w tym przypadku legislator nie pozwala jednostkom prawnym na przekazywanie 1% podatku. Z tego mechanizmu są w stanie tymczasem korzystać emeryci. Wystarczy, że na podstawie aktualnego wyliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która osiągnęła wiek emerytalny własnoręcznie złoży zaświadczenie podatkowe. Co do wymogów wręczenia 1% podatku na konto OPP, najistotniejsze jest złożenie rozliczenia bez opóźnień. Jest to krańcowo 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli dana stawka będzie wyższa aniżeli 1% podatku, formularz nie zostanie zatwierdzony. Za każdym razem należy porządnie skontrolować, czy nie zrobiliśmy błędu w tym miejscu.

Czym są OPP?

Nie każda instytucja ma możliwość otrzymać status organizacji pożytku publicznego. Organizacja, której można przekazać 1% podatku, musi realizować działalność potrzebne społecznie. Co więcej powinna przeprowadzać swoje akcje jawnie, co łączy się z z obowiązkiem udzielania informacji o motywach inwestowanych środków z 1%. OPP nie zostanie w dużym skrócie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią jednakże spółka kapitałowa stworzona w celu niepołączonym z wykonywaniem działalności majątkowej, jeśli realizuje przez przynajmniej 2 lata aktywności w kręgach tzw. pożytku publicznego. Dobrym przykładem OPP publicznego jest np: Fundacja Akogo, ratująca dzieci w śpiączce, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, utrzymująca niechciane zwierzaki.

Drobny czyn, a tak dużo robi. Być może 1% to nie pokaźna wartość, ale nawet tak drobne wsparcie pieniężne, może stać się kamieniem milowym dla ludzi i zwierząt, którzy czekają na nowe możliwości. Rozliczając się co roku z Urzędem Skarbowym nie zapominajmy o akcji 1%. Nic to nas nie kosztuje, bowiem zawsze te pieniądze oddajemy Państwu. Tylko w 2014 roku ilość pieniędzy uzbierana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie wiele placówek mogło zasilić swoich beneficjentów. Oddaj 1% podatku na OPP i daj komuś szansę na uśmiech.

Nie możesz znaleźć organizacji pożytku publicznego, której chcesz oddać swój 1%? Wyświetl kompletną bazę organizacji i wypełnij z nami swoje roczne podsumowanie podatków: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Strona używa cookies
Ok