Czy prawidłowe ocieplenie domu może zwiększyć skuteczność energetyczną? Niezaprzeczalnie. Z wysoką wydajnością energetyczną idą w parze oszczędności pieniężne, z uwagi na redukcję wydatków na ogrzewanie Stosowne ocieplenie domu spowoduje, że ciepło na dłużej w nim zostanie. Kalkulacja jest zatem dość prosta.
W szerokim kalejdoskopie materiałów izolacyjnych pojawiła się parę lat temu pianka PUR – lekka, wnikająca w trudno dostępne miejsca, umożliwiająca perfekcyjną ochronę termiczną. Krótko mówiąc niezastąpiona w najmniejszym calu. W bieżącym poradniku pragniemy Wam zademonstrować ją z bliska, by potwierdzić, że w budownictwie czasami warto postawić na nowoczesność, a nie na typowe rozwiązania.
Izolacja natryskowa, gdyż tak też mianuje się technologię wykorzystującą piankę PUR, perfekcyjnie sprawdza się w najsurowszych warunkach. Firmy budowlane z wielką chęcią stosują ją w budownictwie jednorodzinnym, jak i fabrycznym. Główną cechą pianki poliuretanowej jest jej drobna waga, w porównaniu do standardowych materiałów ociepleniowych. Dzięki tej właściwości pianka nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku, co zdecydowanie rozszerza możliwości jej wykorzystania. Pianka poliuretanowa wykorzystywana jest w dwóch rozwiązaniach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym, które opiszemy Wam w tym artykule. Jesteście zainteresowani?
Jak sama nazwa sugeruje, pianka otwartokórkowa cechuje się otwartą kompozycją komórek. Wilgoć nie gromadzi się wewnątrz domu, tylko łatwo przepływa przez warstwę ocieplenia na zewnątrz. Wskazana cecha profesjonalnie oznaczana jest poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w przypadku systemu otwartokomórkowego jest bardzo niski. Niezwykle ważnym atutem pianki otwartokomórkowej jest wykorzystanie wody jako czynnika spieniającego. Oznacza to, że taki wariant ocieplenia jest bardzo ekologiczny i może być z powodzeniem wdrażany w każdej strukturze budowlanej. Ocieplenie otwartokomórkowe jest szczególnie polecana w budownictwie pasywnym, w którym stawia się na materiały o skutecznych właściwościach termoizolacyjnych. Pianka nie przewodzi ciepła, przez co zostaje ono zatrzymane we wnętrzu. Ogranicza z kolei dopływ pyłu i obniża hałasy z zewnątrz. System otwartokomórkowy to najskuteczniejsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy lub ścian działowych.
Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma jeszcze większe zastosowanie, niż ocieplenia otwartokomórkowe, a to ze względu na zamkniętą konstrukcję komórek. Izolacja zamkniętokomórkowa nie absorbuje wilgoci, jest odporna na ucisk i może być stosowana w skrajnym kręgu temperatur. Co więcej odznacza się dużo większym współczynnikiem przekazywania ciepła. Te walory powodują, że pianka zamkniętokomórkowa odnajduje zastosowanie w izolacji płaskich dachów, fundamentów, konstrukcji ze stali chłodni, czy rurociągów. Ze względu na gęstą konsystencję wykonuje się z niej między innymi gotowe płyty warstwowe.
Pianka poliuretanowa składa się jest z dwóch głównych składników – polieteru i izocyjanu. Te dwa komponenty w związaniu z wodą tworzą pianę o spójnej strukturze i wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych. Gotowa pianka PUR powstaje na świeżo w miejscu montażu, co znacznie skraca czas wykonania ocieplenia. Elastyczna postać pianki powoduje, że napływa ona w trudno dostępne miejsca, likwidując tym samym powstanie tzw. mostków cieplnych, co działo się bardzo często przy instalacji standardowych artykułów ociepleniowych. Pianka PUR jest lekka i nie obciąża struktury mieszkania. Z takiego względu może być stosowana zarówno w współczesnym budownictwie, jak i przy odnawianiu starszych domów, czy przy budowie hal przemysłowych o ogromnej wielkości. Należałoby nadmienić również, że izolacja natryskowa jest wyjątkowo wydajna. Nie poddaje się procesowi biodegradacji, co oznacza, że podtrzymuje swoje właściwości przez długi czas. lata. Gromadzi ciepło w mieszkaniu w chłodne dni i nie dopuszcza do zbytniego ogrzania się mieszkania w lato – działa zatem dwu biegunowo. Dodatkowo pianka poliuretanowa nie generuje żadnych reakcji alergicznych, co zwiększa grono jej zwolenników. Nie jest również ciekawym materiałem dla gryzoni, czy insektów, których obecność w wnętrzu nie jest mile widziana. Pianka PUR to po prostu praktyczny materiał ociepleniowy.
Pianka poliuretanowa może być używana w skrajnej skali temperatury i w niedostępnych przestrzeniach. Jest to najwłaściwszy system do ocieplania poddaszy i podłogi. Pianka PUR może być stosowana w budownictwie mieszkalnym, jak i w budownictwie fabrycznym. Odpowiada także wszelkim standardom budownictwa pasywnego. Jest materiałem ekonomicznym, przyjaznym środowisku i dogodnym dla osób z różnego typu uczuleniami. Położenie izolacji natryskowej trwa dosłownie parę chwil. Chyba nie musimy już Wam dłużej udowadniać, że izolacje z pianki PUR są najsolidniejsze i najbardziej skuteczne. Odwiedź stronę internetową firmy KDK Pro – ekspertów od izolacji natryskowej i dowiedz się więcej o tej wyjątkowej technologi: Ocieplanie poddasza Bydgoszcz