Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W profesji budowlanej możemy mieć styczność z dwoma gatunkami pianki poliuretanowej: z zamkniętymi komórkami i z otwartymi komórkami. Piankę z zasklepionymi komórkami o konsystencji orientacyjnie 40 kg/metr sześcienny przeznacza się w pierwszej kolejności do ochraniania przed zimnem i ocieplania hali magazynowych, wycieplenia dachów i stropodachów, a także w trakcie konstruowania „chłodziarek”, a dokładniej przegródek chłodniczych do trzymania owoców oraz warzyw. Piankę PUR o znaczniejszej ścisłości (60kg/metr sześcienny) wykorzystuje się do termoizolacji zadaszeń, stropodachów, dachów poziomych, piedestałów, podłóg (jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe) i do separowania przestrzeni, w których stykamy się z szerszym naciskiem. Zaś piankę otwartokomórkową najlepiej zużyć do ocieplenia poddaszy, pokryć, posadzek i ścian działowych wewnątrz lokalu, hangarów dla balonów bądź terenów industrialnych.

Pianka poliuretanowa jest skonstruowana z masowych „wylotów”, dzięki czemu ma szansę „oddychać”, czyli dawać odpowiednią klimatyzację mieszkania i wypuszczać zbyt dużą miarę pary wodnej. Zapobiega nagromadzeniu pleśni, dlatego doskonale nadaje się do izolacji poddaszy. Posiada nie tylko zalety blokujące, odprowadzające parę wodną i tłumiące. Jest niesłychanie lekka, w ogóle nie obciąża mocno struktury i nakłada się ją przy zastosowaniu hydrodynamicznego natrysku. Jest szansa więc wycieplać nią pokrycia dachowe w dowolnym dowolnym kształcie – nawet te najbardziej zagmatwane. Jakie ma niedociągnięcia? Tak naprawdę żadnych, o ile ktoś jej nie weźmie do wycieplenia piedestałów, do czego całkowicie się nie nadaje. Powinniśmy wspomnieć, że niestety nie jest odporna na działanie ognia.

Pianka zamkniętokomórkowa daje najlepszą izolację i jest szczególnie wytrzymała na czynniki zewnętrzne. Zużywa się ją przede wszystkim do zabezpieczania fundamentów, podłóg z ocieplaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Ma najmniej 90% zasklepionych otworów posiada olbrzymią lepkość, niedużą przesiąkliwość oraz wyjątkowo dużą niepodatność na miażdżenie. Doskonale sprawdzi się do odgradzania konstrukcji metalowych, rurociągów lub budynków inwentarskich.

Na jaką piankę PUR się zdecydować?

Wszystko jest uzależnione od tego, który fragment domku będziemy pokrywać izolacją. Pianka otwartokomórkowa potrzebuje mniej surowca, a co za tym idzie – jest wysoce efektywna. Współczynnik uszczelnienia jest troszkę słabszy, ale mimo to daje dobrą temperaturę w lokalu oraz jest doskonałą zaporą dla dźwięku. Jeśli planujemy ocieplić poddasze, to warto się na nią zdecydować. Warto też wspomnieć, że musimy wtedy zadbać o wymuszony ruch powietrza, żeby nigdy nie skraplała się para wodna oraz nie powstała pleśń. Ogólnie rzecz biorąc należy kierować się zasadą kompromisu pomiędzy ceną, przestrzenią, w której pianka zostanie spożytkowana i oporem cieplnym. Na poddaszu pianka PUR musi posiadać nie mniej niż 10 cm (z zasklepionymi komórkami) czy 20 cm (z otwartymi komórkami), żeby wypełniała swoje zadanie.

Dobre strony pianki otwartokomórkowej: wyjątkowo dobra izolacja w momencie zimy, znakomite chłodzenie w ciepłych miesiącach, wyciszanie hałasów, „oddychanie” przeciwdziałające koncentrowaniu się oparów bądź wilgoci, interesująca cena, oszczędność, skuteczność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Walory pianki zamkniętokomórkowej: niesamowicie doskonała oporność na negatywne warunki atmosferyczne, brak mostków termicznych (perfekcyjna nieprzenikliwość), materiał niepodatny na działanie ognia, właściwie nie obciążający architektury, niewysoki wskaźnik przenoszenia ciepła, efektywna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka poliuretanowa – sprawdzi się w pomieszczeniu w jakim odmienne techniki nie staną na wysokości zadania

Dachy, które posiadają skomplikowane profile, wyjątkowo trudno jest izolować przyjętymi metodami. Prezentują się one bez wątpienia wspaniale, jednakże dla załogi budowlanej stanowią olbrzymie wyzwanie. Jeśli postanawiamy izolację poddasza, trzeba w miejsce wełny mineralnej, zdecydować się oczywiście na piankę izolacyjną (bezwarunkowo z otwartymi komórkami). To niesamowicie przydatna strategia uszczelniania oraz wycieplania obszarów o chaotycznych konturach, mianowicie z klinami w miejscach łączeń krokwi. Dach trzeba bezwarunkowo z wyprzedzeniem odnowić, aby izolowanie pianką posiadało jakiś sens. Piankę mamy możliwość nanosić prosto na blachę bądź dachówkę. Część metalowa w ogóle nie może mieć korozji, a wszystkie dachówki muszą być nienaruszone. Zastosowanie zabezpieczenia pianką PUR jest o wiele szybsze niżeli w przypadku kolejnych artykułów, np. wełny mineralnej. Właściwie nie musimy obawiać się także szybkiej mineralizacji, kurzenia, wysyłania oparów oraz niezwykle wolnego suszenia. Mamy pewność, iż izolacja będzie efektywna przez mnóstwo lat, a my zaoszczędzimy na ocieplaniu budynku.

Na co powinniśmy rzucić okiem? Jakakolwiek firma, jaka przeprowadza uszczelnianie pianką poliuretanową musi w miejscu wdrażania usługi mieć wszelkie potrzebne druki, m in. odpowiednie oznaczenie towaru albo kartę techniczną towaru. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną ochraniającą w szczególności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Dodatkowo muszą posiadać badania medyczne (plus badania pozwalające na aktywność na wysokości – jeśli jest to pożądane) oraz poświadczenie po ukończonym kursie z reguł bezpiecznej pracy.

Jeśli planujesz dowiedzieć się dużo więcej o piance poliuretanowej, kliknij w ów odsyłacz – ocieplenie poddasza Inowrocław

Strona używa cookies
Ok