Zęby jako element konstytuujący miejsce w hierarchii społecznej

W pierwotnych plemionach indiańskich z rozmysłem stosowano metody zniekształcania zębów, by jasne było „kto jest kim”. Wygląd zębów przynależał zatem do elementów identyfikujących określoną osobę pod względem przynależności społecznej i obejmowanego w hierarchii miejsca. Podobnie rzecz miała się u innych wspólnot, które za pomocą tatuaży, skaleczeń, bransolet bądź kolczyków, chciały wyróżniać się na tle innych. Jak wspomina Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „Zabieg ten dotyczy obu płci i ma miejsce w wieku osiemnastu lat u mężczyzn oraz dziewięciu u kobiet. W wielu przypadkach członkowie tych szczepów mieszkają i pracują już w dużych aglomeracjach miejskich, a pomimo to pozostają wierni swym tradycjom plemiennym”. Dawni Grecy badali ludzkie ciało pod względem geometryczności Panowała reguła „złotego podziału”, która była nierozerwalnie związana z boskimi proporcjami. Chodzi tutaj o dokładne zależności matematyczne między dowolnymi odcinkami. Na bazie zrealizowanych badań szybko przekonano się, że rozumowanie Greków było właściwe. Wykorzystuje się je zatem we obecnej stomatologii. Podstawowe kroki w kierunku odontologii , mającej zapewnić olśniewający uśmiech, posiadają swoje źródło w XIX wieku. Dostrzeżono duży wzrost aprobaty własnego „ja”, nastroju i jednocześnie stopnia zadowolenia z życia u pacjentów, których uzębienie nie miało zbyt dużej ilości przebarwień oraz uszkodzeń. Także obecnie proces przywracania naturalnej bieli zajmuje naczelne miejsce wśród licznych zabiegów.

Wątpliwości na temat zdrowia może rozwiać tylko lekarz

Większość z nas planuje posiadać zdrowe , a także białe zęby. Atrakcyjny, szczery, rozłożysty uśmiech jest wyróżnikiem nie tylko doskonałej formy fizycznej obrazuje między innymi nasz sposób odżywiania, ale także naszą wizytówką , kiedy spotykamy się z kimś face to face – na rozmowie o pracę lub z istotnym klientem. Wystarczy wyobrazić sobie modelowy scenariusz: młoda, śliczna dziewczyna wstępuje do kawiarni. Zajmuje jedyny stolik, po czym dołącza do niej kelner z menu. Ona uśmiecha się i w tym czasie widać u niej zaawansowaną próchnicę, martwicę wszystkich zębów albo co gorsze – ich brak… Owa śmieszna opowieść jest znakomitym przykładem tego, czego wszyscy chcą uniknąć. Popularne są niedrogie sposoby wybielania zębów, np. kombinacja sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co doprowadzi do uszkodzeń w tkance pokrywającej zębinę koron. Zanim jednak zaczniemy z zapałem szczotkować zęby samodzielnie skomponowanym preparatem, powinniśmy zweryfikować czy nie doznamy uszczerbku na zdrowiu. Jak również – czy nie ma oznak groźniejszego stanu chorobowego, który należy najpierw wyleczyć? Tylko specjalista jest w stanie dokonać prawidłowego rozpoznania i zaproponować adekwatną terapię. Nowoczesnym sposobem wybielania jest stosowanie past wybielających do zębów czy specjalnych pasków. Dzięki nim nie otrzymamy jednak takich pozytywnych skutków, jakich się spodziewamy – ekspresowego, profesjonalnego i długotrwałego usunięcia skaz. Jeśli taki jest wiodący cel, trzeba umówić się na konsultacje do stomatologa, który oceni stan zębów, wypełni ubytki, uwolni zęby od wszelkich zanieczyszczeń przed zabiegiem. Bo opisywany zabieg polega na naświetleniu zębów przy użyciu lampy albo lasera oraz specjalistycznego żelu. Jest nieinwazyjny żaden przyrząd nie jest wkładany do środka ciała i całkowicie bezbolesny.

Korony, protezy, implanty, licówki, wypełnienia – czyli rodzaje zabiegów stomatologicznych

Dzięki gwałtownemu postępowi protetyki można odtworzyć utracone zęby, a także całą szczękę. Chodzi powtórne nadanie podstawowych funkcji zgryzowi oraz zagwarantowanie mu atrakcyjnego wyglądu. W trakcie wizyty lekarskiej zostaniemy poinformowani w zakresie sposobów uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu lub odbudowania całego łuku zębowego. Obecnie nie ma żadnych przeszkód z tym, aby szybko i rzetelnie wykonać na przykład częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy wytrzymałą protezę, bazującą na implantach, która posiada szerokie zastosowanie przy bardziej rozległych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są znakomitym środkiem na uzyskanie imponującego uśmiechu dla wszystkich, którym pozostał fragment zęba albo szkliwo jest mocno popękane. Są mało podatne na ścieranie i do złudzenia naśladują prawdziwe zęby. Technika Inlay – Onlay, innymi słowy adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga wymienić rozległą „ciemną” plombę na wypełnienie w formie korony. Tzw. bonding to proces, podczas którego robi się niewielkie poprawki: eliminacji nieestetycznych „szpar” między zębami bądź zniwelowania uszkodzeń szkliwa. Sposoby wykonywania wszystkich wymienionych technik bazują współcześnie na informatyce i wskutek tego powstają coraz inteligentniejsze sposoby powstawania materiałów i ich obróbki. Wiele interesariuszy pamięta tymczasem jak w powszechnym użyciu było złoto. Mnogość możliwości jest powodem, że lekarz musi wybrać tą optymalną w konkretnym przypadku, nie ustępując równocześnie oddziaływaniu reklamy.

Jeśli interesują Cię skuteczne sposoby wybielania zębów, zapraszamy Cię na naszą stronę, gdzie poznasz specjalistyczne informacje na temat popularnych zabiegów estetycznych: Implanty Ostrowiec .

Strona używa cookies
Ok