Profesjonalne projektowanie ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Gdy wychodzisz przed własny dom nieustannie widzisz paskudną, ponurą i przytłaczającą przestrzeń? Twoi przyjaciele niechętnie zachodzą do Ciebie w ciepłych miesiącach? Nadeszła pora, by to odmienić! Jeżeli masz przed własnym domkiem niewyczerpaną połać, która wizualnie zdążyła już się upodobnić do meksykańskich slumsów, to powinieneś zatrudnić znanego projektanta ogrodów. Musi być to obowiązkowo ktoś, kto ma znakomite wyczucie smaku i kwalifikacje w realizowaniu takich rzeczy. Na wielu stronach internetowych możesz odnaleźć mnóstwo kuszących koncepcji na oryginalny oraz zachwycający skwer, m in. po australijsku, z użyciem skrzynek z drewna lub palet. Jeśli zatem pragniesz, by powierzchnia dokoła Twojego domostwa nabrała kolorytu i przykuwała zazdrosny wzrok kolegów, jak najszybciej zorientuj się w problemie architektury ogrodów.

Czym tak naprawdę jest projekt ogrodu?

Wykonanie niezwykłego i fascynującego ogrodu składa się z kilku niezbędnych kroków. Na wstępie musi zostać stworzony schemat wykorzystania przestrzennego. Chodzi tutaj w pierwszej kolejności o obrazkowe jego ujęcie, które obejmuje granice przestrzeni, oznakowania informacyjne bądź tereny wód. W następnej kolejności opracowuje się dokumentację fotograficzną miejsca, w którym ma rozwinąć się ogród i terenów z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza opracowuje na tej podstawie osobny szkic techniczny, jego wizualizację oraz ogólny kosztorys.

Które moduły muszą być zauważalne w zarysie technicznym ogrodu?

 • Zieleń, jaka zostanie użyta w zieleńcu z przedstawieniem poszczególnych gatunków i barwą kwiatów
 • Wariant nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, więc wszelakie meble ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Źródła wody
 • Układ skupień i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Modele podświetlenia, w tym ilość lamp
 • Pozostałe detale, które będzie można zaobserwować na projekcie zieleńca
 • Szacunkową cenę ogrodu

Ogród tradycyjny czy awangardowy?

Do dziś najbardziej popularne to ogrody chińskie, holenderskie, i zen. Każdy z nich eksponuje kompletnie niezależną wizję i kierunek. Przykładowo ogrody angielskie skierowane są na prawdziwość i samodzielność, francuskie – na stałe, symetryczne kontury i dróżki przechodzące przez środek skweru, zaś japońskie – mają odwzorowywać naturę, a nie ją niszczyć. Współcześnie konstruuje się je z nastawieniem na wymagania odbiorcy, mianowicie to jakie on posiada pomysły na wyeksploatowanie obszaru własnej przyległej działki.

Wzorcowe warianty ogrodów

 • Ogrody współczesne – posiadające, m in. strefę do relaksu oraz „wysiłkową”
 • Ogrody familijne – zaadaptowane zarówno do życzeń rodziców, jak i najmłodszych. Zaplanowane z zawarciem miejsc na relaks, rozrywkę albo ucztowanie
 • Ogrody naturalne – takie, w których jest szansa odczuć bliskość natury (m in. ukryć się w chłodzie drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – nakierowane zwłaszcza na użyteczność oraz mające łagodną strefę relaksu
 • W ostatnim czasie szczególnie powszechne stały się także ogrody skandynawskie, rustykalne, kolonialne czy art deco.

Dobre światło ogrodowe – jakie zainstalować?

Pięknem zaprojektowanego ogrodu możesz upajać się nie tylko w ciągu dnia, lecz również nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w dobre podświetlenie. Ciekawym pomysłem są ruchome lampy, które można umieścić w dowolnym miejscu. Wszystkie ścieżki, schody, oczka wodne – czyli głównie ruchliwe rewiry – powinny posiadać solidne podświetlenie, np. kompaktowe. Płaszczyznę spokoju można zaopatrzyć w indywidualną zdecydowaną lampę z plafonierami. Jeśli w otoczeniu wcale nie ma żadnych gniazd prądu, możesz z dobrym skutkiem stosować lampy słoneczne. W trakcie dnia nagromadzą one siłę przejętą ze słońca, a po zmroku będzie można cieszyć się oryginalnymi efektami dekoracyjnymi. Interesującym pomysłem jest przymocowanie tzw. sensorów zmroku, które będą zapalały lampy w konkretnym czasie albo lamp-automatów z detektorem ruchu (włączające się jedynie wówczas, kiedy w otoczeniu pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Ostatecznie:

Podczas projektowania zieleńców niezwykle ważne jest dostosowanie wszelkich składników, choćby tych najzwyklejszych. Dlaczego? Od nich zależy bowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, pergola, akwen, wszelkie dróżki, podświetlenie i daszek muszą ze sobą współgrać. Jeśli nie umiesz przenieść własnych pomysłów na rzeczywistość, zaczerpnij z porad projektanta ogrodów. Pewnie w tym, czego Ty właściwie nie masz możliwości do końca uściślić, on błyskawicznie się odnajdzie i zasugeruje Ci optymalne rozwiązania. Pamiętaj, że oprócz przytoczonych wcześniej składników, wypada opracować z nim także dobór mebli ogrodowych, akcesoriów ogrodowych (m in. akcesoriów piknikowych) i wszelkich subtelniejszych ozdób. Nie warto planować ogrodu na własną rękę, szczególnie, kiedy nie wiemy co i jak się robi. O wielu pracach można zwyczajnie zapomnieć. Budowanie basenu tylko pozornie jest krótkie, łatwe i wygodne. W efekcie możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie prezentować się gorzej aniżeli przed zainicjowaniem czynności. Osoba odpowiedzialna za plan zieleńca zwraca uwagę na wszelkie czynniki, które będą wpływały na jego rozkwit. Zapewne zabrzmi to trywialnie, głównie te atmosferyczne. Więcej informacji możesz otrzymać klikając w ten odnośnik – Projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok