Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

W ostatnim czasie na najważniejszym miejscu były zabawy odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały na dobrą sprawę nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny oraz wnikało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że stosunki międzyludzkie w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby będące w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o ogromnym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Sprytnym rozwiązaniem okazała się sensacyjna rozrywka escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, jednak później przeszła istotne przemiany. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na monitorze komputera, który dotyczył opisu pomieszczenia a także celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że zabawa przyciągała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed monitorem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na stare scenariusze lub codzienne dialogi. Gracz jest przeniesiony do oryginalnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam dziwne przedmioty, trzeba rozwiązać niemało zawiłych zagadek, potwierdzić umiejętność logicznego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Podstawowy punktem wszelkich działań jest wyjście pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, że to wszystko jest oczywiste. Gracze jednak mają dokładny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Wchodzimy do pokoju i co dalej?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A znaleźć w nim można niewątpliwie mnóstwo ciekawych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to całkowicie nowa struktura rozrywki. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych detalach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki oraz intrygować do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. W takiej sytuacji przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na niniejszym etapie towarzysze zabawy mogą od niej dowiedzieć się, jak trzeba było się wydostać lub odpowiedź pozostaje tajemnicą. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zgłębić historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych autorów tajemnic oraz rozwiązują je w oryginalny sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Podstawowym założeniem jest niestosowanie siły, aby uciec z pokoju.

W Toruniu można wybrać cztery rodzaje pokojów

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują znaleźć tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz zbiegną z pokoju? Drugim typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszystkie tajemnice i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znajomej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez podłego czarodzieja Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby ocalić porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, zaś zainteresowani są jedyną szansą na przetrwanie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które właśnie przemieszcza się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) a dla pracowników korporacji, aby zjednoczyć ich i zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także wykonać indywidualną propozycję, czyli przystosowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok