Kołdra sensoryczna jest bardzo ważnym składnikiem terapii sensorycznej, której celem jest poprawa koncentracji i zrelaksowanie dzieci i osób dorosłych cierpiących na zaburzenia takie jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera, czy autyzm. W trakcie snu kołdra poprzez delikatny ucisk ciała pobudza układ proprioceptywny, co powoduje ogólne rozluźnienie organizmu. Kołdra obciążeniowa wpływa terapeutycznie i wycisza osoby, które ze względu na swoją chorobę zachowują się agresywnie. Szyciem kołder sensorycznych zajmuję się od wielu lat, przy czym szczególną uwagę przywiązuję do wyboru delikatnych i ekologicznych materiałów, które nie przegrzewają organizmu, a także na przyjazne dzieciom kolory dopasowane do potrzeb moich Klientów.

Dobór kołdry obciążeniowej

Najważniejsze parametry dla kołdry obciążeniowej to: rozmiar, waga, materiał i wypełnienie. Kołdra powinna być dłuższa od wzrostu dziecka o przynajmniej 15 cm. Dziecko powinno być przykryte kołdrą na całej długości ciała. Dla dziecka mierzącego 120 cm najlepszym rozwiązaniem będzie kołdra o długości 140 centymetrów. Najważniejszym parametrem jest waga kołdry, która powinna stanowić 10 – 15 % wagi ciała. Wówczas zagwarantuje ona najlepszą stymulację receptorów. Wybieram jedynie naturalne i przepuszczające powietrze materiały, takie jak bawełna, które nie przegrzewają ciała. Wypełnienie kołdry obciążeniowej żwirkiem akwarystycznym lub granulatem sprawi, że będzie ona równo uciskać receptory.

Działanie kołdry sensorycznej

Kołdra sensoryczna jest produktem o  zastosowaniu terapeutycznym. Wykorzystywana jest w terapii sensorycznej, która pobudza koncentrację i redukuje agresję u osób cierpiących na zaburzenia takie jak: autyzm, ADHD, zespół Downa i zespół Aspergera. Kołdra obciążeniowa jest napełniona specjalnym żwirkiem, który w trakcie snu naciska na ciało co powoduje rozluźnienie i lepszą koncentrację. Nacisk kołderki stymuluje układ proprioceptywny, który odpowiada za zmysł orientacji ułożenia kończyn. Aby kołdra spełniała swoją rolę jak najlepiej powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które nie wywołują alergii i nie wywołują uczucia gorąca. W trakcie szycia kołdry obciążeniowej zwracam szczególną uwagę na wysoką elastyczność materiałów, ponieważ kołdra powinna się idealnie dopasować do ciała dziecka, nie przygniatając go. Wykorzystanie przepuszczającego powietrze materiału powoduje, że kołdra może być z powodzeniem stosowana w okresie letnim i zimowym, zapewniając komfort użycia. Dopasowanie koloru kołdry do preferencji dziecka jest bardzo ważne, dlatego też do każdego zamówienia podchodzę bardzo indywidualnie.

Stosowanie kołdry sensorycznej

Kołdra sensoryczna jest idealnym dopełnieniem terapii sensorycznej i można ją stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Odpowiednio dopasowana jest bezpiecznym i, co przemawia za jej stosowaniem, skutecznym rozwiązaniem terapeutycznym. Jest bardzo praktyczna i można jej używać przez cały rok. Wyprodukowana jest z 100% naturalnej bawełny, co sprawia, że dziecko nie poci się i nie przegrzewa. Kolorowa, ozdobiona w przyjazne dziecku wzory, będzie chętnie wybierana przez najmłodszych. Jednak kołdra sensoryczna powinna być odpowiednio dostosowana do wagi i wzrostu dziecka, tak, aby nie była zbyt lekka, lub zbyt ciężka, co może przynieść negatywne efekty. Zaleca się jej stosowanie osobom z zaburzeniami psychoruchowymi, sensorycznymi i genetycznymi.

Na czym polega terapia sensoryczna?

System proprioceptywny wpływa na orientację ułożenia kończyn naszego ciała. Receptory tego układu umieszczone są w naszych kończynach. Odbierają one bodźce z zewnątrz, które dalej informują nasz mózg o ucisku, rozciągnięciu i ustawieniu naszego ciała względem siebie. Dzięki nim znamy ustawienie naszego ciała bez patrzenia na nie. Układ proprioceptywny odgrywa ważną rolę w naszym ciele, gdyż odpowiada za koordynację wzrokowo-ruchową. Jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie układu proprioceptywnego mają wpływ na rozwój agresji, impulsywności, na brak koncentracji i brak koordynacji psychoruchowej. Terapia sensoryczna, poprzez wspólną zabawę i ćwiczenia, poprawia integrację w całym układzie nerwowym. Jest szczególnie istotna przy zaburzeniach genetycznych takich jak ADHD, autyzm, zespół Aspergera, czy zespół Downa, przy których występuje podwrażliwość na impulsy zewnętrzne. Podczas ćwiczeń bardzo często używa się kołderki obciążeniowe, które delikatnie uciskając receptory układu proprioceptywnego, pobudzają je do pracy.

Kołdra obciążeniowa – oferta

Przed uszyciem kołdry zawsze ustalamy jej dokładny rozmiar, wagę i kolor. Każda kołdra sensoryczna wychodząca z mojej pracowni jest miła dla dziecka, kolorowa i interesująca. Materiały , z których szyję kołdry zamawiam z sprawdzonej hurtowni materiałów. Najczęściej stosuję bawełnę lub flanelę bawełnianą. Tkaniny te są delikatne, zdrowe i co najważniejsze, w 100% naturalne, dzięki czemu dziecko nie przegrzewa się w trakcie snu. Inspiruję się najnowszymi trendami dziecięcymi i zawsze dążę do usatysfakcjonowania moich Klientów. Szyte przeze mnie kołdry obciążeniowe to najlepszy prezent dla Twojej pociechy. Zapewniam atrakcyjne ceny i jedyne w swoim rodzaju produkty.

Strona używa cookies
Ok