Prawo jazdy to dzisiaj dokument obligatoryjny. Ułatwia nam znalezienie pracy (spora liczba rekruterów podkreśla, że w trakcie poszukiwania pracownika bierze pod uwagę czy określony aplikant posiada prawo jazdy) i zwiększa nasz własny komfort. Możemy dostrzec, ze obecnie bardzo dużo młodych osób (w wieku nastoletnim) zapisuje się na szkolenie na kategorię B, wbrew temu, że uaktualniane przepisy zdecydowanie komplikują zaliczenie egzaminu w WORD.
Mając do dyspozycji własny samochód możemy się poruszać bez dodatkowego kłopotu. Ale jest jeszcze jeden kluczowy atut posiadania prawa jazdy – szansa zdobycia dobrze odpłatnej i ciekawej pracy. Nawet z kategorią B nasze możliwości na rynku pracy się zwiększają. Dysponując większą liczbą kategorii (np C+E) mamy okazję otrzymać zatrudnienie w transporcie międzynarodowym. Wypłata na tym stanowisku, dla świeżych kierowców, jest ponad dwukrotnie wyższa niż najmniejsze polskie wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z jednorocznym doświadczeniem są w stanie szacować zarobki wyższe niż 2 minimalne pensje. Analogicznie wygląda sytuacja osób, które mają zdolności do przewozu osób – ukończony kurs na kategorię D.
Teraz przedstawimy Tobie krok po kroku, najpopularniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy również o profesjonalnych kursach związanych z doskonaleniem techniki kierowanie pojazdem. Wierzymy, że po przeczytaniu tego niewielkiego przewodnika wybierzesz się na odpowiedni dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.
Kurs na prawo jazdy w kategorii B to najpraktyczniejsze i zarazem najszybsze szkolenie, w jakim mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych opinią biegłego lekarza. Kurs składa się z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na lekcjach teoretycznych kursanci pozyskują wiedzę o budowie samochodu osobowego i o normach ruchu ulicznego. Każdy kursant musi także odbyć ćwiczenia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Ażeby przejść do ćwiczeń z praktyki (prowadzenie samochodu) kursant musi zaliczyć wewnętrzny egzamin zdolności. Zajęcia praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu ma prawo przystąpić do testu państwowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na prawo jazdy kat. B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w jakiejkolwiek miejscowości. Wartość szkolenia to przeważnie 1300 złotych.
Spora liczba moich kumpli opowiada, przyznaje że od najmłodszych lat zamierzało stać się kierowcą ciężarówki. Zdarzają się też panie, którym ten zawód odpowiada. Kierowca pojazdu ciężarowego to praca pełna, ryzyka, lecz także atrakcyjnych doświadczeń. Jeśli nie boisz się długich tras i nocy w niewielkiej kabinie, to praktycznie może spełnisz się w tym fachu. Najpierw jednak musisz przejść szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeżeli myślisz o kierowaniu pojazdu ciężarowego z przyczepą (pospolicie określanego TIR-em) dodatkowo powinieneś skończyć jeszcze kurs na kat. E. Program szkolenia wygląda niezwykle analogicznie jak szkolenie na kat. B z tą drobną odmianą, że na lekcjach z praktyki obsługujesz samochód ważący znacznie ponad 4 tony. Uzyskanie dokumentu deklarującego umiejętności także możliwe jest po zaliczeniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ale to jeszcze nie wszystko. Osoby marzące o karierze w samochodzie ciężarowym potrzebują zakończyć jeszcze jeden kurs tzw. kwalifikację. Jest to szkolenie, które potwierdza Twoje zdolności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to kolejny dodatkowy kurs za który musisz zapłacić. No ale jak mus to mus.
Kursy specjalistyczne dla kierowców, których głównym zadaniem jest powiększenie wyobraźni osób kierujących samochodami, prowadzone są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Oferowane są zarówno początkującym, jak i kierowcom z wieloletnią praktyką, dla których kluczowe jest trwałe podnoszenie predyspozycji w podróżach służbowych. Te profesjonalne kursy poruszają takie kwestie jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy zagrożenia w ruchu ulicznym. Wykonywane zajęcia takie jak jazda na torze poślizgowym, jazda w zakręcie podsterownym, czy nagłe wkroczenie pieszego mają rozwijać właściwe postawy w ruchu drogowym i poruszać wyobraźnię kierowców co do anormalnych zdarzeń. Specjalistyczne szkolenie jazdy bezpiecznej, czy funkcjonalne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą uzyskać większą swobodę na drodze.
Szkoły jazdy oferują nam co raz większa ilość szkoleń, na których mamy możliwość ulepszyć lub skontrolować swoje predyspozycje za kierownicą. Jedno jest oczywiste – dobrze jest uzbierać trochę pieniędzy i zapisać się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym łatwiej. Znakomitym okresem na podjęcie kursu na prawo jazdy kat. B jest liceum, kiedy nie masz rodziny na utrzymaniu, ani ograniczającej Cię pracy. Wielu rodziców zapisuje swoich nastolatków na kursy w ramach prezentu na osiemnastkę. To z pewnością najbardziej atrakcyjna inwestycja w dorosłe życie.
Wszystkie kursy zlokalizujesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przejdź teraz na stronę www klikając tutaj: kursy jazdy torun
Kursy i szkolenia na kierowców pojazdów uprzywilejowanych kurs dla konwojentów szkolenia podstawowe dla kierowców karetek